Kotły retortowe – efektywne i łatwe w obsłudze

Kotły retortowe uważane są przez wielu specjalistów za jedne z najbardziej funkcjonalnych i nowoczesnych urządzeń grzewczych, jakie można zainstalować w domu. Wynika z to faktu, że wyposażone zostały w automatyczny podajnik paliwa, w związku z czym ich obsługa jest w pełni zautomatyzowana – jedynym obowiązkiem użytkownika jest regularne dostarczanie do kotła paliwa w postaci ekogroszku workowanego, by działał on nieprzerwanie. W pełni zautomatyzowane działanie idzie w parze z bardzo wysoką sprawnością oraz długą stałopalnością.

Aby zachować odpowiednie parametry pracy urządzenia, należy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu, a także stosowaniu paliwa o odpowiednio wysokiej jakości. Zalecany jest tutaj ekogroszek workowany, choć możliwe jest również korzystanie z miału węglowego lub granulatu z trocin. Dlaczego ekogroszek? Ponieważ jest wyselekcjonowanym węglem drobnego asortymentu, który znany jest ze swojej wysokiej jakości i czystości. Posiada bardzo niewiele siarki, co przekłada się na emisję dużo mniejszej ilości zanieczyszczeń, a co za tym idzie – zwiększenie żywotności kotła, którego ściany rdzewieją pod wpływem siarki.

Zalety kotłów:

  • • Posiadają bardzo wysoką sprawność, która dochodzi do 90%, dzięki czemu użytkownik może liczyć na najniższe koszty wytwarzania ciepła. W zimowych warunkach zużycie ekogroszku workowanego w gospodarstwie domowym wynosi około 1-1,5 na godzinę (w kotłach o mocy od 15 do 25 kW). Jak więc wynika z obliczeń, aby ogrzać dom w sezonie grzewczym wystarczy około 3 do 5 ton paliwa.
  • • Ich praca jest w pełni zautomatyzowana, w związku z czym obowiązki użytkownika ograniczają się tylko do uzupełniania paliwa oraz usuwania popiołu. Prace te wykonuje się raz na kilka dni. Warto również pamiętać o cyklicznym czyszczeniu kotła, by zachował on pełną sprawność.
  • • Spełniają rygorystyczne normy ekologiczne narzucone przez Unię Europejską. Wynika to z tego, że emitują mniejszą ilość zanieczyszczeń i w związku z tym są dużo korzystniejsze dla powietrza. Wynika to również z wysokiej jakości stosowanego w nich paliwa, jakim jest ekogroszek workowany.

Aby kocioł retortowy pracował na miarę swoich możliwości, ekogroszek workowany powinien posiadać odpowiednie właściwości fizyko-chemiczne, a więc:

  1. właściwą granulację,
  2. niską spiekalność,
  3. wysoką wartość opałową,
  4. niską zawartość siarki i popiołu,
  5. wysokie temperatury spiekania.

Jeżeli chcecie Państwo zaopatrzyć się w najwyższej jakości paliwo do swojego pieca, zapraszamy do składania zamówień na nasz ekogroszek workowany.